HTML

Miről van szó?

Tréning a Fegyencedzés című Paul Wade-kötet rendszere szerint. Kezdési dátum: 2011. január 18.

Bevezető
Az edzésmódszer
A gyakorlatok

A dolgok jelenlegi állása:

1. Fekvőtámasz: lépcsőn 1 kézzel, negyedik lépcsőfok, 60 cm - 8/10
2. Guggolás: egylábas guggolás - 10/10
3. Húzódzkodás: egyik kézzel a rudat, másik kézzel a törülközőt fogom 25 centire a rúdtól (kb. 120 cm-nél lesz a mesterlépés) - 7/10
5. Híd: utolsó szint, de 39 cm magasan - 9/10
6. Kézállásos fekvő: kétkezes, fél fekvőtámasz - 4/10

7.1. Fekvőtámasz ujjbegyeken: teljes fekvőtámasz - 5/10
7.2. Függeszkedés: egyik kéz a rúdon, másik a törülközőn - 3/8
8.1. Vádli: egylábas, talajról, nyújtott lábbal - 4/8
8.2. Zászló: átkulcs. lógás - 1/16
9. Nyak: rávezető gyak. - 1/2

Facebook

Utolsó kommentek

Címkék

Harminckettedik hét (2011. aug. 22-28)

2011.08.29. 00:05 Isildur

Hétfőn visszatérésem örömére aludtam egyet, majd két nappal később, szerdán toltam egy visszarázó edzést. Összesen így csak 3 edzésnap jött ki, viszont a szerdai az tényleg egy nagyon könnyű nap volt, ahol a lényeg tulajdonképpen csak a bemelegítés volt. Hét vége fele költöztem vissza Pestre (ugyanarra a helyre, ahol tavaly is voltam), és természetesen hoztam magammal a húzódzkodórudamat is, ami hamarosan tartósan is felkerül a két fal közé :) Jövő héttől, ha minden OK, a régi intenzitásban jönnek majd az edzések.

Szerda:

A1 (Nagyon könnyű)
   1.1  fekvőtámasz falnál: 2x8-6
   1.3  fekvőtámasz térdelve: 2x5-3

1.4  fél fekvőtámasz: 2x3-2
   2.5  teljes guggolás: 2x6-4
2.6  guggolás zárt lábbal: 2x5-3
3.4  fél húzódzkodás: 2x3-2
   4.5  nyújtott lábemelés fekvésben: 2x8-6
4.7  hajlított lábemelés függeszkedésben: 2x4-3
   5.2  egyenes híd: 2x12-8
5.3  híd szögben: 2x3-2

Szombat:

C (Közepesen nehéz)
   1.2  fekvőtámasz előredőlve: 2x6-4
1.4  fél fekvőtámasz: 3x11-9-7
   4.5  nyújtott lábemelés fekvésben: 2x14-12
4.7  hajlított lábemelés függeszkedésben: 3x9-7-6

Vasárnap:

C (Közepesen nehéz)
   2.5  teljes guggolás: 2x14-12
2.6  guggolás zárt lábbal: 3x12-10-8
3.4  fél húzódzkodás: 3x8-7-6
   5.2  egyenes híd: 2x14-12
5.3  híd szögben: 2x7-5

S hogy mi lesz ezentúl a tervem Pesten? Még nem tudom. 4 év karate után valahogy nem tudtam ráállni se a Krav-Magára, se a Muay Thai-ra (pedig mindkettő nagyon jó a maga nemében), és nagy valószínűséggel egy ideig önvédelmi/küzdősport/harcművészet edzésekre nem fogok járni. A suliban kötelező lesz 4 félév testnevelés, amit különböző sportolási lehetőségekkel ki lehet váltani. Valószínű, hogy ez atlétika, foci, kosárlabda, vagy valami extrémebb lesz, amit amúgy nehezebb lenne kipróbálni.

szerk: a harmincharmadik hetet előreláthatólag hétfő estefele fogom közzétenni.

8 komment

Címkék: edzés

A bejegyzés trackback címe:

https://convict.blog.hu/api/trackback/id/tr943138676

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

SmD 2011.09.05. 13:13:58

Kezdő vagyok ami a dutyitréninget illetti (éppen holnap lesz 16 hete, hogy elkezdtem) de viszonylag eddig elég jól haladok az erősport múltam és az izommemória miatt.
Na most az lenne a kérdésem, hogy ez a nagyon könnyű, közepesen nehéz elosztás ez mire jó? Nem emlékszem rá, hogy olvastam volna Wade könyvében.

Darky_ · http://powerteam.blog.hu/ 2011.09.05. 21:10:39

@SmD: Szia! :)
Bár Wade azt írja, hogy a saját testsúlyos gyakorlatokkal folyamatosan lehet maximumon edzeni, de ez nincs így, Pavel könyveiben például pont az ellenkezője olvasható! Magadon is észreveheted, hogy egyszer nagyobb a teljesítményed, másszor meg kisebb. Nem lehet minden edzésen csúcsokat dönteni. A folyamatos fejlődés érdekében az edzéseket ciklizálni érdemes.

Isildur · http://convict.blog.hu 2011.09.06. 18:08:44

Azért a 16 hét meg az erősport múlt már kicsit több, mint kezdő szint :)

SmD 2011.09.06. 18:54:06

@Darky_: Hello Darky! :D

Értem. Csak ez furcsa ciklizáció kissé számomra. A ciklizációt magasabb vagyis haladó szinten szokják általában csinálni ezért volt nekem furcsa. Szerintem az első évben főleg újoncoknál nem szükséges.
Meg azt tudni kell, hogy a ciklizációnál nagyon oda kell figyelni a kajára különben az egész csak sza.nak pofon :D
A fehérje (2-2,5 g/ts-kg), szénhidrát (3-4-5g/ts-kg attól függően le, tartani, vagy fel akarja-e vinni a súlyát), zsír (1g/ts-kg) bevitelnek itt már kontrol alatt kell lennie teljesen, főleg ha a testzsirszázalékot és testsúlyt is be akarja lőni valaki.

Valamint az erősportokban nem így szoknak ciklizálni mert a ciklizáció első számú célja, hogy az illető a verseny napján legyen a lehető legjobb formájában. Általában 12; 16 hetes ciklusok vannak ahol az első 6-8 hét a felvezető (könnyebb súly, több ismétlés, kevesebb pihenő a szériák közt) majd jön a fejlődő 6-8 hetes szakasz (nehezebb súly, kevesebb ismétlés, több pihenő). Hogy mi a könnyű és nehéz azt az adott sportoló ciklus előtti maximumjaiból számolják ki. A ciklizációnál elég ha csak valaki beiktat egy bulizós hétvégét, kevés alvással és már lőttek is az egész ciklusnak, ezt tapasztalatból mondom :D

Persze lehet, hogy a calistenik-nél ez működni fog, nem tudom, talán tornászokat kéne megkérdezni, hogyan ciklizálnak. De ha Isildur érzi, hogy fejlődik tőle akkor működik és jó.

SmD 2011.09.06. 19:46:44

@Isildur:
A fegyenc edzésre értettem azt, hogy kezdő mivel abban tényleg az vagyok. Tizenhat hét szerintem még zöldfülű szint egy új sportágban még ha rokon sport is valahol az erőemeléssel amit sportoltam anno.

Most csak CC-t edzem, semmi súlyzók, idővel beiktatok egy kis aerob edzést (futás vagy ilyesmi). Ez egy kisérlet számomra. Nagyon kiváncsi vagyok, hogy milyen szinten leszek erőben kb. 10-12 hónap CC után a súlyzós edzéshez képest.

Egy dologban már most megcáfolhatom Wade mester állitását. Azt irta, hogy a súllyal edzők nem tudnak egy lábon guggolni.
Május közepén amikor kezdtem a CC-t leteszteltem, milyen szinten vagyok benne. Ekkor már 1 éve nem sportoltam abszolút semmit (a söröskorsó emelgetésén kivül :D) és 10 kilóval voltam (és vagyok most is) nehezebb, persze zsirban, mint az aktiv időszakomban. Nos igy túlsúlyosan és inaktivan is sikerült a mesterlépés, 5-5 egylábas guggolás bal és jobb lábbal betartva a tehnikát. Szerintem aktiv időszakomban ment volna a 10-12 ismétlés.
Persze a többi gyakorlat messze nem volt ilyen fényes. A hidam az pl. ilyen Katrina hurrikán utáni hidakra emlékeztetett :D

Darky_ · http://powerteam.blog.hu/ 2011.09.06. 21:08:36

@SmD: Azt hiszem nem ugyanarra gondolunk.
Most megint arra kérlek, hogy vonatkoztass el kicsit a régi dogmáktól.

Na szóval:
Több fajta ciklizáció is létezik. Természetesen versenysportoknál van időszakos ciklizáció, ami a csúcsformát a versenyre időzíti. De mondjuk nézd meg a profi focit. Szerinted a Barcelona edzői kara mikorra időzíti a játékosok csúcsformáját? Persze könnyű azt mondani, hogy a BL döntőre, de egyrészt ugye oda el is kell jutni, másrészt mellette zajlik egy spanyol bajnokság is, ahol hétről-hétre kell kiegyensúlyozottan teljesíteni. De vehetjük az NBA kosárlabdázóit is. Náluk jellemzően három-öt naponta vannak a meccsek... Amúgy meg például azokban a sportágakban, ahol 14 hetes felkészülések vannak (pl. Profi box) sem úgy kell elképzelni a ciklizálást, hogy elindulnak 1-es szintről és szépen haladva (1.2.3.4.5...10) eljutnak a csúcsformáig, hanem a terhelést hullámzóan növelik.
A saját blogomon írtam bővebben is a HOLTPONTOk című bejegyzésben, de megpróbálom itt is átadni a lényeget.
Alapvetően persze kezdő szinten mindentől fejlődik az ember, tehát az eleje sima ügy, edzésről edzésre fejlődsz. Csakhogy az emberi szervezet nem képes minden edzésen a maximumot nyújtani. Ezt Wade azzal küszöbölné ki a könyvben, hogy soha ne edz teljes kimerülésig, "hagyj erőt a bankban". Csakhogy edző nélkül (sokszor még azzal is) szinte lehetetlen eltalálni azt a pontot, ahol a maximumot hozod ki az edzésből, de még marad benned kraft a következőre is. Másrészt mivel mi nem börtöncellában edzünk, rengeteg stressz ér minket. Ezt nem is részletezném, de egy egyszerű gyakorlattal próbáld ki: gondolj a szerelmed csókjára és nézd meg hány fekvőtámaszt csinálsz, majd gondolj a svájci frank hiteledre és nézd meg úgy ;))
A másik dolog ami a ciklizáció mellett szól, az az új "minőségi edzés- egészséges test" nézőpont.
A régi dogmák szerint a fejlődés abban áll, hogy minden edzésen kihajtod magad a maximumig! Persze fejlődni így is lehet, sőt, lehet, hogy ez a leggyorsabb út. Azonban a maximumok hajszolása egyenes út a sérülésekhez, ami a minőségi edzés híveinél kevésbé áll fent.
A kaja csak közvetve függ ösze a ciklizálással (kivéve a súlycsoportos sportágakat és a testépítést).

És akkor végül lássuk hogy néz ki ez Pavel példája szerint: "a vas történetének szemétdombja olyan emelők csontjaival van tele, akik megpróbálták megcáfolni a cikluselméletet"
www.kettlebell.hu/index.php?page=pavel/eletrajz
A)
Hétfő: kemény
Kedd: szünet
Szerda: könnyű
Csütörtök: változatos
Péntek: Közepes
Szombat: változatos
Vas: szünet

B)
Hétfő: Visszafogott
Kedd: Változatos
Szerda: Keményebb, mint hétfőn
Csütörtök: Változatos
Péntek: szünet
Szombat: kifulladásig
Vasárnap: szünet

SmD 2011.09.06. 22:43:26

@Darky_:
Amint látom van mit még tanulnom ezekről a "régi-új" edzésmódszerekről :D
Idővel ki fogom próbálni ezt a fajta ciklizálást. Egyenlőre még nem, mert tartom magam ahoz, hogy amíg valami működik nem váltok.

"...A régi dogmák szerint a fejlődés abban áll, hogy minden edzésen kihajtod magad a maximumig!.."

Tapasztalatom szerint ez a testépítő tréningekre jellemző inkább. Erőemelőknél és súlyemelőknél már nem annyira. Persze ez edző függő is nagyban de még nem találkoztam olyan súlyemelővel vagy powerlifterrel aki minden edzésen kihajtotta volna magát a maximumig akár ismétlésekben akár súlyokban, sőt!

Konkrétan ezzel a fajta ciklizálással amit leírsz nem találkoztam de hát ki tudja mi folyik az oroszoknál ugye. Csak nekem soknak tűnik 3x egy héten ugyanazt a gyakorlatot edzeni, még akkor is ha a nehezet könnyű követi a kevés regenerálódási idő miatt.
Itt most nem a fegyencedzés 2-3 szintjeiről beszélek ott simán belefér a heti három. De a 6-7 szinteknél már jóval keményebb a dolog és sokkal nagyobb az igénybevétel. Na de a puding próbája az evés 8-10 hónap múlva okosabbak leszünk.

Jó lenne tudni milyen szint érhető el a Fegyenc edzéssel valójában a miheztartás végett.
A híd mesterlépése kivitelezhető, lábemelés dettó, egykezes húzódzkodásé szintén (mondjuk erre a szintre azér a legtöbben nem fognak eljutni) az 1 lábas guggolás a legkönnyebben elérhető az összes közül. Azzal nagyjából tisztában vagyunk, hogy az 1 kezes, kézenállásos fekvőtámasz már már sci-fi kategória de mi a helyzet a fekvőtámasszal?

Darky te már láttál olyan embert akár élőben vagy videón aki 1 kézzel a Wade féle szabályos, lassú fekvőtámaszt csinálja, teljes mozgástartományban összezárt lábakkal?

Darky_ · http://powerteam.blog.hu/ 2011.09.06. 23:16:13

@SmD: Alapvetően nem gondolom, hogy a "mesterlépések" tömegek számára elérhetőek lennének!!
Azonban azt gondolom, hogy vannak akik el fogják érni egyes elemeit (ha nem is az összeset)

1. www.youtube.com/watch?v=aCNYNgW6l8w&feature=related

2. www.youtube.com/watch?v=0GhRcrPrp5s&NR=1&feature=fvwp

3. www.youtube.com/watch?v=yoOk7qKBFxU&feature=related

4. www.youtube.com/user/BeastSkills#p/u/20/fWLVm5v0NkU
süti beállítások módosítása